Anasayfa » Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Hakkında Her Şey!

Ödemler, fazla kilolar ve selülitler günümüzde pek çok insanın karşı karşıya olduğu problemler arasında. Durağan bir yaşam tarzının ve sağlıksız beslenmenin yaygınlaşmasıyla birlikte daha belirgin hale gelen bu problemlerle mücadele edebilmenin pek çok yolu var. Ancak insanlar gündelik yaşamlarından taviz vermemek ve acılı işlemlere katlanmamak adına, aynı sonuca ulaşabilecekleri daha basit ve etkili yöntemleri tercih ediyor. Lenf drenaj da bu doğrultuda ön plana çıkan uygulamalar arasında yer alır.

Destekleyici ödem atmaya yardımcı işlem lenf drenaj yaptırıyor

Lenf Drenaj ile ilgili ayrıntılı bilgi için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

LENF DRENAJ HAKKINDA SIK SORULANLAR

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf drenaj bu amaçla imal edilmiş olan bir cihaz kullanılarak yapılan masajı ifade eder. Lenf drenaj masajı olarak da adlandırılan bu uygulama ile bölgesel zayıflama ve kiloya neden olan ödemlerin idrar yoluyla vücuttan atılması hedeflenir. Uygulama esnasında parçalanan yağlar lenf sistemine aktarılır ve buradan da dışarı atılır. Bu yöntem aynı zamanda dolaşım sistemini düzene sokar ve hücrelere olan kan akışının daha düzenli olmasını sağlar. Selülitlerle mücadele eder. Daha sıkı ve estetik bir cilt görünümüne sahip olabilmeye olanak tanır.

Lenf Düğümü Nedir?

Lenf düğümü, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluşturur. Küçük fasulye biçiminde olan lenf düğümleri ya da lenf nodülleri, kan içerisinde bulunan zararlı maddeleri filtreler ve vücudun bu zararlılarla daha etkin bir şekilde mücadele etmesine yardımcı olur.

Lenf Drenaj Masajı Nasıl Yapılır?

Lenf drenaj masajı, lenf drenaj makinesi ya da el ile yapılabilir. El ile yapılan masajların etkisi daha düşük olduğu için, çoğu zaman makine tercih edilir. Öncelikle kişiye ince çoraplar giydirilir. Daha sonra da vücudu tamamen sarılır ve makine çalıştırılır. Bu cihaz aşağıdan yukarıya doğru düzenli aralıklarla basınç yaratır ve drenaj işlemini gerçekleştirir. Hekim ya da estetik uzmanının öngörüsü doğrultusunda, bu işlem haftada 2 ila 3 kez uygulanabilir.

Lenf Düğümleri Nerede?

Lenf düğümleri, lenfatik damarlar boyunca vücuda dağılmış halde bulunurlar. İnsan vücudunda yaklaşık olarak 500 ila 1000 civarı lenf düğümleri bulunur. Filtre işlevi gören bu düğümlerin organlara yakın bölgelerde olanlarına visseral; vücut boşluklarında yer alanlarında da parietal lenf düğümü adı verilir.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanmaz?

Lenf drenajın zararları yok denilebilecek düzeydedir. Normal şartlar altında bu masaj her birey için uygundur. Ancak bazı özel durumlara sahip kişilerde bu masajın yapılmaması gerekir. Lenf drenaj masajının uygulanmaması gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Gebeler ve gebelik riski olanlar
 • Kemoterapi tedavisi alan kanser hastaları
 • Yüksek tansiyon ve diyabet hastası olanlar
 • Kemik erimesi rahatsızlığı bulunanlar
 • Yeni cerrahi müdahale geçirmiş olanlar (doktor görüşüne göre)
 • Obezite problemi olan kişiler
 • Aşırı alerjen bir cilde sahip olanlar
 • Kalın ve yüzeye yakın kılcal damarlara sahip olanlar

Lenf Drenaj Kaç Seans Olmalı?

Lenf masajı hafif bir uygulama olduğu için, haftada 3 seansa kadar yapılabilir. Ancak lenf drenaj faydaları tam olarak ortaya çıksın isteniyorsa, normal vakalarda 8 seansa kadar devam edilmesi önerilir. Daha ileri vakalarda ise uzman hekim ya da estetik uzmanı tarafından belirlenen seans sayısı kadar uygulama sürdürülür.

Lenf Drenaj Varise İyi Gelir Mi?

Lenf drenaj masajı vücuttaki ödemlerin atılmasını ve dolaşım sisteminin düzene girmesini sağlar. Bu sayede, bölgesel kilo verme ve selülit tedavisinin yanı sıra varislerin tedavisinde de kullanılabilir. Düzenli bir şekilde lenf drenaj seanslarına devam eden bireylerde, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan varis problemi ortadan kaldırılabilir.

Lenf Drenaj Ağrılı / Acılı Bir Tedavi Midir?

Ödem atma makinası ile yapılan lenf drenaj işlemi, herhangi bir acı ya da ağrı meydana gelmesine neden olmaz. Oldukça basit olan bu işlem, 16 yaş ve üzerindeki her bireye uygulanabilir. Lenf drenaj öncesi sonrası için ekstra bir hazırlık ya da tedbir gerekmez. Uygulamadan hemen sonra bireyler gündelik yaşamlarına devam edebilirler.

Lenf Drenajın Yan Etkisi Var Mıdır?

Lenf drenaj acısız olduğu kadar da yan etkisizdir. Kemoterapi alan kanser hastaları, gebeler ve gebelik riski olanlar, yüksek tansiyon ve diyabet hastası olanlar, kemik erimesi sorunu bulunanlar ve yakın zamanda cerrahi müdahale yapılmış olanlar dışında herkese gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Sayılan gruplarda yer alan kişilerde ise çeşitli olumsuz etkiler meydana gelebileceği için, bu yöntem önerilmez.

Lenf Drenaj Masajı Kilo Verdirir Mi?

Lenf drenaj yöntemi, vücutta biriken ödemlerin atılmasını sağlar. Bu da doğal olarak bir zayıflama etkisi yaratır. Lenf drenaj ile zayıflayanlar oldukça fazladır. Drenaj uygulaması, kilo vermeyi birden farklı yolla sağlar:

 • Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Düzenli sindirim ise kilo almayı engeller.
 • Kiloya neden olan ödemlerin ve şişkinliğin giderilmesini sağlar. Ayrıca yağ tabakalarının parçalanmasına ve idrar yoluyla vücuttan atılmasına da olanak tanır.
 • Metabolizma üzerinde de drenaj masajının hızlandırıcı etkisi bulunur. Hızlı metabolizma da kilo vermeyi sağlar.

Regl Döneminde Lenf Drenaj Yapılır Mı?

Lenf drenaj cihazı ile yapılacak drenaj işlemi, regl döneminde de gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Özellikle regl öncesi şişkinlik ve gerginlik hissinin alınabilmesi adına büyük katkı sağlar. Ayrıca lenf drenaj vücudu büyük ölçüde düzene soktuğu için, regl döneminde görülen sancıları da önemli ölçüde azaltır.

Benzer Hizmetlerimiz

Touch görseli
Soğuk lipoliz ile bölgesel fazlalıklarından kurtuluyor

SOĞUK LİPOLİZ

Genç kadın pasif jimnastik ile kaslarını çalıştırıyor

PASİF JİMNASTİK

Ada Dijital Ajans